O tokárstve – základy

O tokárstveMoji priatelia, známi i neznámi sa pýtajú prečo práve tokárstvo, prečo som tokár? Viem odpovedať na tieto otázky niekoľko hodín. Veď, keď z hranola vytočím svietnik, stojan pod kvet, stojku na zábradlie schodiska, keď z kruhu, ktorý si vypilujem z dreva čerešne, orecha, slivky a pod. tvorím tanier, misku, keď z nevábneho dreva, napr. koreňa stromu vytočím dózu, keď… Do tohto tvorivého procesu je zapojený mozog – vydáva príkazy, ruky, ktoré ich realizujú, oči ktoré kontrolujú postup, i uši načúvajúce zvuku.

Cítim vôňu dreva a jeho jemnosť, vidím ale i cítim nádherné farby – poniektoré teplé, iné chladnejšie (dotknite sa a porozumiete), jemnosť farebných odtieňov od beloby brezy, cez načervenalosť až červenohnedý odtieň čerešne a to nevravím o kráse orecha kráľovského, slivky či… Vidím kresbu dreva, jedna sa stáva výraznou až keď vyhľadím výrobok, zatiaľ čo druhá vynikne keď pieskujem, kartáčujem alebo opaľujem i ponechám drsný povrch.

Keď točím,vidím a cítim… Ale všetko viac a viac, bude určite v mojej knihe “Tokár”. A dal som si “socialistický záväzok”, že ju už konečne dopíšem a ak sa všetko bude dariť, tak i do konca roka vydám (stalo sa!). Bude to prvý dieľ -základy- (na webstránke je časť fotografií z tejto časti) a ak bude záujem, tak pripravím na vydanie druhý dieľ, ktorý bude obsahovať techniky mimoosového-viacosového-excentrického točenia, tvorbe vrkočov (závitov), vylievanie cínom a ďalšie dekoračné techniky, ako i postupy, informácie a rady.

Po technickej stránke je tokárstvo umelecké obrábanie dreva pomocou točovky a špeciálnych tokárskych nožov – struh. Drevo, ktoré je obrábané, je uchytené buď v sklúčidle pri čelnom, v unášacích a otočných hrotoch pri pozdľžnom (osovom) a tiež v púzdrach pri voľnom točení a je opracovávané postupným odoberaním vrstiev z vonkajších a vnútorných plôch dreva. Touto činnosťou je možné drevo “upraviť” do rôznych tvarov.

Najčastejšími výrobkami ktoré sú produkované tokárskou činnosťou sú umelecké diela, okrasné predmety ako i výrobky pre potrebu, ako sú taniere, misky, vázy, svietniky, stojany pod kvety, nohy na stoličky a stoly, okrasné-bezpečnostné priečky na zábradlie a podobne.